Záhady programovania: O svete medzi nebom (zdrojákom) a zemou (procesorom)

RNDr. František Galčík, PhD.

Záhady programovania: O svete medzi nebom (zdrojákom) a zemou (procesorom)Skoro každý, kto zažil v nejakej forme programovanie, má s programovaním asociované pojmy ako premenná, cyklus, if, zdrojový kód. Ak sa však pozrieme na programy, či „exe-čka“, ktoré každodenne spúšťame, nič také v nich na prvý pohľad neuvidíme.

V úvode prednášky sa pokúsime nájsť odpovede na otázky: Čo sa vlastne skrýva v „útrobách“ programov? Dá sa týmto „číslam a divným znakom“ nejako porozumieť? Ako vznikajú? Ako vyzerá „rodná reč“ rýchlej kalkulačky zvanej procesor? Neskôr si prakticky demonštrujeme, čo sa vlastne ukrýva za crackovaním programov, zamyslíme sa aj nad rôznymi aspektmi crackovania (počnúc morálnymi a končiac číhajúcim nebezpečím).

Nahliadnuc do sveta interpretovaných jazykov za dozvieme, že Java je „iná”. Vysvetlíme si základnú koncepciu Javy a .NET frameworku. V závere prednášky si ešte v krátkosti vysvetlíme princíp JIT kompilácie, fungovania garbage collector-a a toho, ako sa alokuje a dealokuje pamäť v programoch.

7.12.2011 o 15:20

poslucháreň P/08
Jesenná 5, KošiceDátum pridaniaPondelok, 21. November, 2011 @22:51
Kategórie,
Nálepky,
Prečítané3 621x
Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom