Koherenčné difrakčné zobrazovanie mezoskopických biologickych objektov - od optiky k röntgenovským laserom

doc. RNDr. Jozef Uličný, CSc.

 

Koherenčné difrakčné zobrazovanie mezoskopických biologickych objektov - od optiky k röntgenovským laseromRöntgenovský laser budovaný v XFEL Európe má potenciál stať sa ultimatívnym nástrojom na riešenie veľkej výzvy biologického výskumu - schopnosti charakterizovať biologické štruktúry mezoskopickej veľkosti v natívnom prostredí. Vo svojej prednáške sa zameriam na vymedzenie pojmu mezoskopickej domény na priestorovej aj časovej škále a uvediem príklady biologických štruktúr, demonštrujúce fundamentálnu potrebu nástrojov poznania "soft matter" v mezoskopickej oblasti. Po krátkom prehľade obmedzení metód používaných doteraz zhrniem predpoklady potrebné na vybudovanie konceptuálne síce jednoduchého, v praxi ale extrémne náročného experimentu na koherentné difrakčné zobrazovanie v röntgenovskej oblasti a pokúsim sa presvedčiť poslucháčov že vysoký výskyt superlatívov používaných v spojení s týmito experimentmi a konkrétne XFEL Európe nie je nadsadený. V poslednej časti prednášky popíšem našu iniciatívu interdisciplinárnej spolupráce ktorá vznikla na našej fakulte, a ktorou sa chceme zapojiť do užívateľských konzorcií XFEL, ukázať naše predbežné výsledky a smerovanie. Zároveň chcem poukázať na otvorené príležitosti robiť špičkový výskum v medzinárodnom prostredí umožnené členstvom Slovenska v XFEL konzorciu.

 

Ilustračný obrázok: Difraktogram nukleozómu osvetleného pulzným lineárne polarizovaným rengenovským osvetlením o vlnovej dĺžke 4.9 nm. Počítačová simulácia experimentu XFEL. (Ladislav Mikeš)

 

27.2.2013 o 15:20

poslucháreň SA1A1 (P/01)
Park Angelinum 9 (vchod cez Jesennú 5), KošiceDátum pridaniaPondelok, 25. Február, 2013 @13:36
Kategórie,
Nálepky,
Komentované0x
Prečítané4 920x
Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

Zatiaľ neboli pridané žiadné príspevky!

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*